1
Український індолог
2

Сайт
створено на громадських засадах у співпраці з

Інститутом сходознавства ім. А. Ю. Крим­сь­ко­го НАН України

Журналом «Східний світ»

Всеукраїн­сь­кою асоціацією індологів

Центром мови гінді й індійської літератури Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Товариством «Україна — Індія»

Товариством дослідників східних філософій Інституту філософії ім. Г. С. Ско­во­ро­ди НАНУ

Схо­до­знав­чим гуртком Києво-Могилянської академії

 

Товариство «УкраїнаІндія»

Логотип

Товариство «Україна — Індія» об’єднує людей, що цікавляться Індією, та реалізовує культурні проекти за участю представників обох країн.

Президент — Ничипорук Володимир Іванович

Почесний Президент — Адомайтіс Валентин Володимирович

facebook

Товариство Україна–Індія» як платформа розвитку українсько-індійських культурних зв’язків та народної дипломатії

Дружба з Індією ще за часів Радянського Союзу була одним із напрямів політики держави. Україна займала провідну позицію в здійсненні цих зв’язків. Питома вага внеску України в побудову великих індустріальних комплексів Індії, підготовку кваліфікованих індійських кадрів, розвиток освіти, виконання науково-технічних проектів становила 40–50% від загальносоюзного сприяння Індії. Україну знали й шанували в Індії. У цьому контексті важливим є те, що Індія одна з перших визнала незалежність України у 1991 році.
До розпаду СРСР функціонувало українське відділення товариства радянсько-індійської дружби, відповідальним секретарем якого був Ігор Пасько, а потім Валентин Адомайтіс. Але вже у 1987 році почався процес автономізації, який закінчився відокремленням від Москви. Товариство «Україна–Індія» народилося разом з незалежною Україною у 1991 р. Документ про реєстрацію був отриманий у 1992 р. Головною метою цієї громадської організації стало об’єднання зусиль громадян та організацій України, прихильних до Індії, в налагодженні зв’язків у різних сферах, сприяння і зміцнення всебічного співробітництва і дружби між громадянами України та Індії, взаємне ознайомлення з історією, культурними традиціями, досягненнями в галузях науки, освіти, спорту обох країн. Товариство сприяло встановленню широкого діалогу між громадськістю Україні та Індії, розвитку людських контактів і обмінів. Особливо важливо це було на початку діяльності, коли Товариство слугувало ланцюжком зв’язку з Посольством Індії — координатором спільних дій.
Першим президентом Товариства був В. І. Ничипорук. Саме з ним громада набирала силу й розгортала свою діяльність в Україні. У 1994 р. за ініціативою президента Полтавського міського центру українсько-індійської дружби «Шанті» С. М. Грицай та при підтримці Товариства й Посольства Республіки Індія пройшов перший Всеукраїнський фестиваль індійського танцю «Ритми радості» в Полтаві. За ініціативи й підтримки Товариства цей фестиваль став Всеукраїнським. Товариство «Україна–Індія» представляло громадськість під час першого візиту до незалежної України Президента Республіки Індія — доктора Ш. Д. Шарми.
З 1995 р. протягом 20 років Товариство очолював Ю. О. Білецький. Під його керівництвом організація дала «путівку в життя» багатьом колективам, активно підтримуючи всі ідеї та починання, допомагаючи організаційно і матеріально. У цей період у різних містах України створювалося багато шкіл індійських танців, клубів, студій йоги, було започатковано фестиваль індійських фільмів, проводилися громадські слухання, наукові конференції, виставки українських та індійських художників. При підтримці Посольства Республіки Індія наші студенти отримували гранти на вивчення гінді, мистецтва танцю, гри на індійських музичних інструментах та ряду дисциплін в індійських вищих навчальних закладах. Значних зусиль Товариство докладало до організації поїздок школярів, педагогів до Індії. Перші обміни відбулись у 1995–1997 рр. Це були учні київських шкіл, у яких вивчалася мова гінді (школа №137, гімназія №1).
У 2000 р. Товариство підтримало ініціативу відомого українського індолога, к. і. н. О. І. Лукаш про організацію та проведення І Всеукраїнської конференції індологів на базі НАН України та створення Всеукраїнської асоціації індологів (ВУАІ). Члени Товариства брали активну участь у проведенні чисельних наукових заходів асоціації у наступні роки — міжнародних наукових конференціях, круглих столах, семінарах та багато інших.
А у 2002 р. за ініціативою члена правління Товариства О. В. Рижей — керівника Київської школи індійського танцю «Сарасваті» — була створена Федерація індійського танцю в Україні. За активної підтримки та великої організаційної роботи Товариства й Федерації у 2005—2006 рр. у Києві з великим успіхом пройшли міжнародні фестивалі індійського танцю, у яких взяли участь артисти з України, Індії, Сінгапуру, Франції, Голландії, Швеції, США, Росії, Малайзії.
Індійське танцювальне мистецтво, йога, індологія, вивчення індійських мов згодом стали активними самостійними напрямами в розвитку дружніх зв’язків між Україною та Індією. Якщо на початку своєї діяльності Товариство слугувало фундаментом і опорою зародження, становлення різних напрямків, колективів з їх поступовим виокремленням у певні організації, то на сьогоднішній день наше завдання — об’єднання і координація спільних зусиль для досягнення ефективних результатів на шляху розвитку міцних зв’язків між
нашими народами.
У 2016 році Товариство пройшло перереєстрацію, визначило для себе головні завдання з урахуванням сучасної ситуації. Закономірним є те, що почесним президентом Товариства став В. В. Адомайтіс — колишній Посол України в Індії, людина, яка любить і знає Індію та активно підтримує діяльність Товариства.
В координації важливих напрямів роботи Товариства «Україна–Індія» визначені головні завдання: діяльність членів із здійснення програм розвитку зв’язків з Індією; допомога членам Товариства у встановленні та розвитку контактів із спорідненими індійськими організаціями; проведення спільних
заходів гуманітарного характеру; сприяння вивченню і поширенню української мови в Індії та мови гінді в Україні; здійснення обмінів з індійськими партнерами; залучення до розвитку українсько-індійської дружби державних інституцій; внесення пропозицій до органів влади та управління.

В. Ф. Устінова,
віце-президент ГО «Товариство Україна-Індія»

Сайт
створений задля сприяння розвою української індології та полегшення ознайомлення з її здобутками.

Якщо у Вас є індологічні статті чи монографії або переклади, які наразі відсутні на нашому сайті, просимо надсилати їх нам (або надсилати посилання на них, якщо вони вже є в Інтернеті).

Також вітаються конструктивні зауваження і пропозиції щодо роботи сайту.

кіно
Телесеріал «Ма­га­бга­ра­та» з українськими субтитрами. Переклад з гінді Станіслава Мартинюка
Запит на перегляд

facebook Фейсбук