1
Український індолог
2

Сайт
створено на громадських засадах у співпраці з

Інститутом сходознавства ім. А. Ю. Крим­сь­ко­го НАН України

Журналом «Східний світ»

Всеукраїн­сь­кою асоціацією індологів

Центром мови гінді й індійської літератури Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Товариством «Україна — Індія»

Товариством дослідників східних філософій Інституту філософії ім. Г. С. Ско­во­ро­ди НАНУ

Схо­до­знав­чим гуртком Києво-Могилянської академії

 

 

Огнєва Олена Дмитрівна, к. і. н., ст. н. с. Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України, Заслужений працівник культури України (23 лютого 1953).

Народилася 24 липня 1944 р. в абхазькому містечку Ґулріпші неподалік від Сухумі. Навчалася на східному факультеті Ленінградського університету. Учителем став знаний індолог Г. Бонгард-Левін, під керівництвом якого й була написана і захищена 1980 р. дисертація на тему «Тибетський середньовічний трактат з історії образотворчого мистецтва». Працювала в Музеї народів Сходу в Москві та у відділі рукописів Інституту сходо знавства Академії наук Таджикистану.

Незмінними інтересами залишаються Тибет, його історія, культура, буддійська традиція та мистецтво. Особливо це стосується буддизму й буддійського мистецтва, тибетських буддійських текстів. Не залишаються без уваги тибетські пам’ятки в колекціях і фондах музеїв в Україні та за її межами: їхня атрибуція, датування, а також мистецтвознавчий аналіз пам’яток буддійського мистецтва в багатьох музеях України.

У творчому доробку близько 500 друкованих праць (з них понад 360 — у царині сходознавства) в наукових виданнях України, Росії, США, Польщі, Китаю, Індії, а також численні публікації в засобах масової інформації. З них 3 колективні монографії, 4 брошури, 4 збірники статей, підготовка 11 каталогів (текст, атрибуція пам’яток), не враховуючи перевидань.

2013 р. О. Огнєву нагороджено Премією НАН України імені А. Ю. Кримського за цикл робіт «Філософсько-релігійні та наукові традиції Сходу в європейській культурі».

Тибетологічні роботи О. Огнєвої звернені до багатьох аспектів мистецтва та культури Тибету й буддизму загалом. Серед статей і публікацій, що побачили світ за останні роки, є статті, що аналізують іконографію тибетських і центральноазійських танок, зокрема спадок великого монгольського художника, скульптора й буддійського вчителя Дзанабадзара, іконографію Падмасамбгави, питання формування сюжету «Бгавачакра» в традиції буддійського живопису, а також порушують багато інших малодосліджених питань з галузі буддології. Наразі науковець продовжує опрацювання пам’яток писемності у відділі рукописів Інституту рукопису НАН України, які дають уявлення про сакральну традицію північного буддизму. Ідеться про рукописи й ксилографи тибетською, монгольською, на тодо бічіг (старокалмицькою) і санскритською мовами.

З 2015–2016 рр. Олена Дмитрівна зацікавилася сучасною тибетською худо ньою прозою і написала низку статей з цієї тематики, а також післямову та коментарі до роману Алая «Коли спаде курява», перекладеного українською мовою (Х.: Фоліо, 2016). Нещодавно дослідниця підготувала передмову та словничок до видання: [Пошта М. Мандрівки Гімалаями. Казки з Тибету, Бутану, Ладакху і Сіккіму / Пер. з чес. Тетяни Савченко. К.: Сафран, 2019].

У листопаді 2018 року в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків відкрилася і успішно пройшла, ставши яскравою сторінкою культурного життя нашої столиці, виставка буддійського мистецтва під назвою «Будда. Той, хто пройшов світами Санcари». Були представлені твори буддійського мистецтва з колекцій самого Музею Ханенків, Одеського музею західного та східного мистецтва, приватної збірки Ігоря Понамарчука. Автором ідеї і концепції виставки, а також каталогу до неї стала О. Огнєва.

Подробиці й список піблікацій

 

Сайт
створений задля сприяння розвою української індології та полегшення ознайомлення з її здобутками.

Якщо у Вас є індологічні статті чи монографії або переклади, які наразі відсутні на нашому сайті, просимо надсилати їх нам (або надсилати посилання на них, якщо вони вже є в Інтернеті).

Також вітаються конструктивні зауваження і пропозиції щодо роботи сайту.

кіно
Телесеріал «Ма­га­бга­ра­та» з українськими субтитрами. Переклад з гінді Станіслава Мартинюка
Запит на перегляд

facebook Фейсбук